Hantering av anställdas immateriella rättigheter inom Region Stockholm
Som anställd i Region Stockholm uppmuntras du att bidra till förändring och innovation till nytta för patienter, närstående, resenärer, invånare och besökare. Ibland uppstår situationer då så kallade immateriella rättigheter behöver tas tillvara, som till exempel patenträtt, mönsterskydd och upphovsrätt.
Här hittar du stöd för dig och din arbetsgivare när du har en idé eller en innovation du vill förverkliga inom ramen för din anställning:
- Anvisningar avseende hantering av anställdas immateriella rättigheter vid Region Stockholm
- Handbok för hantering av anställdas immateriella rättigheter inom Region Stockholm som steg för steg beskriver hur du som medarbetare i Region Stockholm ska göra när du har en idé till en innovation och vill vidareutveckla den.
Idéstadie
- Kontakta din närmaste chef och berätta om din idé.
- Tänk på att en medarbetare som har en idé för en ansökan om att registrera ett framtida patent ska vara medveten om att en sådan uppfinning inte får vara känd på något sätt. Om idén sprids och på så sätt blir känd kan den sedan inte registreras som patent. När chefer och medarbetare diskuterar förutsättningar för att utveckla idéer under arbetstid är det därför viktigt att beakta detta.
- Värdera idén tillsammans med din chef och eventuellt med stöd av en innovationsenhet för att avgöra idéns bärkraft och möjlighet till utveckling.
- Det finns möjlighet att få stöd från Region Stockholm Innovation eller Region Stockholms innovationsenheter. Du hittar kontaktinformation här
- Det kan också bli aktuellt med att upprätta olika typer av dokument, såsom ett avtal med medarbetare, sekretesserinran eller samarbetsavtal om flera parter är involverade.
Olika typer av immateriella rättigheter
Patenträtt, mönsterskydd och upphovsrätt är exempel på immateriella rättigheter som kan uppkomma inom ramen för en anställning. Regelverket om uppkomst och skydd av dessa ser olika ut.
Se vidare information i sektion 5 i Handboken.
Dokument och avtal vid innovationsutveckling
Parallellt med innovationsprocessen behöver medarbetare och chef säkerställa att rätt avtal upprättas för immateriella rättigheter.
Här är Region Stockholms mallar för olika avtal som är rekommenderade att användas:
- Fribrev
- Överlåtelseavtal av icke registrerbar rättighet
- Överlåtelseavtal av registrerbar rättighet
- Överlåtelse av ej skyddsbar idé
Fallstudier
Handboken innehåller fallstudier även avseende anställdas innovationer som leder till immateriella rättigheter inom ramen för anställningen.