Stockholms läns landsting har uppdaterat sitt EMTN-program (Euro Medium Term Note) från 2003 som är registrerat på London Stock Exchange.
Stockholms läns landsting har uppdaterat sitt EMTN-program (Euro Medium Term Note) från 2003 som är registrerat på London Stock Exchange.Programmet kommer tillsammans med befintligt MTN program att utgöra basen för medium- och långfristiga skuldemissioner på såväl den internationella som domestika marknaden. Programmet möjliggör för Stockholms läns landsting att emittera inom ett rambelopp på EUR 1 miljard.
” Med en ekonomi i balans och med obligationsprogrammet på plats kan landstinget finansiera sig på en större marknad till konkurrenskraftiga priser, vilket är viktigt i och med framtida investeringar”.
Frida Svensson, VD AB Stockholms läns landsting Internfinans
Arrangör av programmet är Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ).
För mer information kontakta:
Investerarfrågor - Frida Svensson, VD AB SLL Internfinans, 070-737 44 20
Pressfrågor – Ann Eberherdsson, tf Presschef SLL, 070-737 43 03
Fakta:
Stockholms läns landsting (SLL) är Sveriges största landsting med närmare 2,1 miljoner invånare, med ansvar för 40 000 vårdbesök varje dag och mer än 720 000 passagerare som reser med SL dagligen. Investeringsvolymen på 9764 miljoner kronor 2011 var den högsta någonsin och beror på genomförandet av ett flertal stora investeringsobjekt så som uppförandet av nya universitetssjukhuset, NKS, upprustning av gröna linjen Hagsätragrenen, den fortsatta utbyggnaden av tvärbanan och upprustningen av Roslagsbanan. Även under kommande år kommer Stockholms läns landsting att fortsätta satsa på viktiga investeringar.
AB Stockholms läns landstings Internfinans har landstingets uppdrag att fungera som internbank för landstingets förvaltningar och helägda bolag. Internfinans agerar samordnat gentemot externa aktörer på finansmarknaden.