Intensivträning till fler barn och unga med rörelsehinder
Nu ska fler barn och ungdomar med varaktig funktionsnedsättning erbjudas intensivträning. De förtroendevalda i Hälso- och sjukvårdsnämnden beslutade vid sitt sammanträde den 22 maj om kraven i upphandlingen av intensivträning. Nästa år ska även barn och unga med till exempel ryggmärgsbråck eller förvärvad hjärnskada att erbjudas intensivträning.
Barn och ungdomar med rörelsenedsättning på grund av cerebral pares kan vända sig till sitt lokala habiliteringscenter för att få träning och stöd av exempelvis sjukgymnast. Utöver detta har de även erbjudits intensivträning en gång om året, enligt metoden konduktiv pedagogik.
De förtroendevalda i Hälso- och sjukvårdsnämnden har nu godkänt förslaget om att upphandla intensivträning för barn och ungdomar utan krav på en specifik metod. Nu ställs tydliga krav på att insatserna ska utgå från vad barnet, den unga och dennes familj vill uppnå med träningen. Det kan vara att klara olika vardagsfärdigheter, som att klä på sig själv, likaväl som att förbättra sin styrka och motorik. Dessutom vidgas målgruppen så att även barn och unga med rörelsenedsättning på grund av ryggmärgsbråck eller förvärvad hjärnskada kommer att få tillgång till intensivträning.
Avgörande vid upphandlingen är vilken kvalitet i intensivträningen som leverantören erbjuder.
Publicerad datum:
2012-05-23